Tashliar: Nahrávanie EP sme brali ako oddych od reality a experimentovanie s doteraz nepoznaným

Basák a gitarista košickej formácia Retfish nedávno vypustil svoje prvú sólovku. Eponymné EP Tashliar obsahuje tri skladby a celé si ho môžete vypočuť na jeho bandcampe.

Čo ťa inšpirovalo k spusteniu sólo projektu?
No v prvom rade tzv. side projecty nie sú v mojej „domácej“ kapele žiadne nóvum, spomeniem Danove Karge Meri, Maťov projekt Heart Atlas, ktorého som súčasťou aj ja, či kapelu Outlaw kde hrá Rišo na bicie a ja taktiež na base, alebo kapela ktorá už žial neexistuje, Willful – moja prvá skúsenosť s hraním mimo RFka, ktorá ma veeľmi prudko hudobne poznačila (v tom najlepšom slova-zmysle). A čo ma teda inšpirovalo ? Keďže som si vyskúšal všeličo, zaujímalo ma, či ja sám dokážem vytvoriť skladby ktoré sám nahrám, naspievam, otextujem. Bola to prv len akási interná výzva v mojej hlave, no nakoniec som sa to rozhodol pustiť aj vonku. A navyše to boli nápady, ktoré som mal „odložené v šuflíku“ už nejaký čas a nespravili sa v rámci tvorby RF, čo je pochopiteľné, kedže hráme niečo totálne iné.

Ako dlho si na tom pracoval?
Pracoval som na tom s Jankom Terpakom, ktorý nahrával, spolu-produkoval posledné dva albumy RFka, teda EP I. a EP II, cca od októbra 2015 do apríla 2016, kedy som to pustil von. Zdá sa to možno dlho, ale stretávali sme sa príležitostne, keď bol čas. Najmä po víkendoch a sem tam po práci. My sme to nahrávanie skôr brali ako oddych od reality a experimentovanie s doteraz nepoznaným, takže tam nebolo žiadne hrotenie, silenie a podobne.

Aké sú hlavné témy a odkazy tvojho EP?
Stručnejšie by som to zhrnul, prvé dve skladby sú nositeľmi osobných tém, či vzťahov s kamarátmi ktoré sa menili a menia v čase, „domáce“ problémy v rodine, nezvládanie situácii po emočnej stránke až napokon po „vyviaznutie“ z tohto bahna vďaka pár skutočným priateľom, no najmä vďaka jednej osobe, po ktorej je pomenovaná druhá skladba – Elise. Po každej dobe temna raz výjde slnko, tí ľudia, ktorí za to stoja sa pekne prirodzene odseparujú od tých, ktorí za veľa nestoja. A pre mňa osobne bolo veľmi dôležité pokúsiť sa napísať text k súčasným xenofóbno-rasistickým ba až fašistickým tendenciám v rámci našej spoločnosti. Pre mna je neakceptovateľné, aby nejakí úbožiaci z poza počítačov, ktorí nikdy nič nedosiahli, priali smrť deťom, ženám a mužom, ktorí si toho pretrpeli kurva veľa – bez ohľadu na ten-ktorý názor na migračnú vlnu. Preto aj textom odkazujem na to, že im prajem, aby si sami zažili osud ľudí, ktorých démonizujú a prajú im ešte oveľa horšie veci. Totálne zlyhanie najmä výchovy zo strany rodičov, školstva a vôbec…nejakej banálnej humánnosti. Ale to je téma na dlhšie 🙂

Skladby vyzerajú byť solídne, odozva pozitívna, dočkáme sa aj full lenght albumu?
V prvom rade ďakujem za takéto lichotivé konštatovanie. Odozva áno, najmä zo strany kamarátov, ktorí ma poznajú. No úprimne som čakal troškú väčší záber najmä u tých, ktorí neholdujú punk-rocku či hardcore-u. To už je ale iba moje prianie, prioritou tohto EP nebolo oslniť ani zaujať a vystúpiť z davu. Je to len osobný výlev emócii a názorov. Full lenght albumu ? To neviem 😀 Mám rozpracované ďalšie cca 2 skladby, ktoré znejú trošku ináč, no stále ultra melodicky. Ja si skôr myslím, že to bude podobne ako teraz – nejaké EP s 2/3/4 skladbami. Uvidíme.

Viem, že Blink 182 sú jednou z tvojich srdcoviek, aké máš očakávania od ich nového albumu?

Áno to sú ! Vyrástol som na nich, oni sú dôvodom prečo som chcel kapelu, koncerty a všetko to, čo si dnes chvalabohu s kamošmi úživame. Od ich nového albumu mám veľké očakávania. Ruku na srdce – po znovurzrodení kapely v 2009 znelo všetko ala Angels & Airwaves. V kapelách sa stáva to, že členovia sa časom posunú inam, majú iné názory, priority, chcú hrať inú hudbu. Táto kombinácia však neplodila skladby hodné ich mena. Matt Skiba a Alkaline trio vôbec sú výborní – či naživo, či v štúdiu. Preto pre Blink jeho príchod v mojich očiach bude znamenať profesionalizáciu live vystúpení a chytľavú, melodickú, rýchlejšiu hudbu plnú energie, ktorá už dlhšie chýba. A možno sa mýlim 😀

Viac informácií o projekte Tashliar nájdete na jeho fb profile.

You may also like...